Buying Bulk Food to Save Bundles

Buying bulk food can be a great money-saver, if you know the right tips and tricks. Understanding which foods you should buy in bulk will help you get smarter about food shopping – not to mention that you’ll save a ton of gas with fewer trips to the grocery store!  Here are some of our best tips for saving money when buying food in bulk.

1) Stock up on staples

Make sure your kitchen has all the essentials. Buying wholesale cooking and baking ingredients can help your wallet in more ways than one. First, you’ll save on price per ounce compared to non-bulk items. We recommend buying frequently-used cooking ingredients that have a long shelf-life such as bulk flour, rice, and spices. Plus, your full pantry will make you think twice about eating out. When there’s no food at home, it’s tempting to drive to a restaurant but the truth is we usually end up paying much more for a dish that could have been made cheaper at home (and not to mention healthier).

2) Organize your pantry

When stocking up on bulk cooking ingredients, it’s helpful to arrange the items in your pantry by category: baking flours, dried pastas, sweeteners, etc. That way, you’ll know exactly where to look when you need them. Mark food packaging with the date it was purchased so that you’ll have a better sense of when items have passed their expiration date. To preserve freshness and extend shelf-life, you may consider transferring certain products, like coffee and nuts, to the refrigerator.

3) Compare bulk food prices to non-bulk prices

What food products do you buy from the grocery store on a regular basis? Consider the price comparison of the same products in bulk. Generally, wholesale food items are sold by-the-case or by-the-pound, and regular store prices are listed by ounce. How much are you paying per ounce of the regular item vs. the bulk item? You may be surprised to see just how much you can save by making the switch to wholesale food, especially for products such as cereal and dried fruit that are significantly marked-up in your local supermarket. For our bulk pricing, check the “See our bulk discounts” button in the pricing box of Nuts.com products. To get the price per ounce, divide the number of pounds you want to purchase by 16 (1 pound = 16 ounces).

4) Buy in bulk for special celebrations and parties

When your next big party rolls around the corner, it’s a good idea to buy bulk food because you can be certain there will be many hungry tummies to feed. You know that your dinner crowd will be expecting a feast so buying bulk cooking ingredients can really help you out. And what’s a party without some appetizers? Wholesale snacks are another smart buy so that you won’t worry about running out. Chocolate covered pretzels, veggie chips, and cheese snacks are just a few of our favorite crowd pleasers!

What recommendations do you have for buying bulk food?

Leave a Reply

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS